Здолбунівщина пасе задніх в питанні реформи децентралізації. Згідно перспективного плану затвердженого КабМіном район мав стати 4-ма об`єднаними територіальними громадами (далі – ОТГ). Та нині жодних твердих рішень на Здолбунівщині прийнято не було. Чому і чого чекати далі – розбирались Здолбунів Медіа.

До Кабінету Міністрів було направлено лист з перспективним планом об`єднання – 4 ОТГ на Здолбунівщині. Його там і було погоджено:

Лишалось аби усі сільські голови рішеннями сесії погодили об`єднання і створювали свої громади. Та знову щось пішло не так і сільські голови перспективної Ступнівської ОТГ надіслали до обласної робочої групи прохання доєднати їх до перспективної  Мізоцької ОТГ. Попри те, що три з чотирьох сільських  рад раніше рішенням сесії підтримали об`єднання в окрему громаду – Ступнівську. Дані листи абсолютно подібні за своєю структурою і як повідомляють власні джерела, стали “плодом” лобізму певних осіб:

Такі дії голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук вважає перебільшенням повноважень сільськіх голів :

 

Кожен має займатися своєю роботою. Нині громади повинні об`єднуватись добровільно. Районною робочою групою було надано до обласної пропозиція щодо 4 ОТГ як це і  затверджено КабМіном. Щодо направлених листів до обласної робочої групи сільськими головами, то я вважаю, що всі окрім Старомощаницької сільської ради перевищили свої повноваження. Адже в інших є затвердженні рішення сесії про об`єднання зі Ступном, а не Мізочем,- коментує п. Сергій.

Однак, голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк, вважає такі дії абсолютно правомірними, адже сільські голови, ймовірно, керувались розрахунками, а не політичними амбіціями і мали повне право подавати пропозиції до обласної робочої групи:

 

Я вважаю, що реформа по децентралізації – правильна, але на жаль, на сьогодні є багато неузгоджених питань в законодавстві. Щодо створення ОТГ на Здолбунівщині, моя особиста думка – це одна ОТГ з центром у Здолбунові. Максимум це дві громади – Мізоцька і Здолбунівська. Та, насамперед, варто пам’ятати, що відповідно до закону громади свій шлях вирішують самостійно. Моя позиція щодо питання об’єднання громад базується на фінансових розрахунках щодо спроможності ОТГ. Наголошую на тому, що може бути створено як і 10, так і 15 ОТГ. Варто враховувати чи будуть вони спроможними? Щодо направлених листів – районна група не збиралась стосовно цього питання. Сільські голови наскільки мені відомо, мають право безпосередньо надсилати листи до обласної робочої групи щодо вирішення цього питання на сесії. Обласна група погодилась, щодо актуальності саме трьох громад і питання було винесено на сесію. Ймовірно, через політичні амбіції певних осіб це питання було перенесено.- коментує п. Олег.

Подібну думку підтримує Руслан Сивий – керівник Центру розвитку місцевого самоврядування. Він вважає, що незалежно від того, по яким причинам певні зацікавлені особи лобіюють таку зміну напрямку руху в реформуванні району – це добре. Адже чим більша громада, тим вона спроможніша. Такий висновок він робить згідно раніше проведених експертних оцінок та певних критерій раніше оцінених об`єднаних  громад. Якщо певні особи по певним причинам лобіюють зменшення кількості ОТГ в районі, вони всерівно йдуть на вибори і будуть конкурувати там:

 

Проблема в тому, що ніяких кроків в об`єднанні Ступнівська громада чомусь до цього часу не зробила. Рішення сесії вони приймали вже давно і могли вони об`єднатись і без сільської ради котра була проти. Я б рекомендував повторно зібратись сільським радам проголосувати, щодо свого рішення або доєднання до Мізоцької ОТГ, або до окремої Ступнівської громади, адже листи, в принципі, не є таким вагомим документом. Моя думка по Здолбунівському району – 2 громади але якщо вирішили 4 – то будь ласка робіть щось у цьому напрямку,- коментує п. Руслан.

Насамеперд, варто зауважити, що насправді на Здолбунівщині ще не створено жодної ОТГ. Сільські голови вже тривалий час “в роздумах” і жодних рішучих дій не роблять. Лишається сподіватись, що будуть проведенні повторні сесії сільських рад, які чітко покажуть бажаний напрям руху робочій группі обласної ради. І обласні депутати беззаперечно погодять той курс, що сприятиме розвитку незалежно від факторів впливу амбіцій.