Медики Здолбунівщини б’ють на сполох, адже їм не гарантують заробітну плату до нового року. Галузь медицини та освіти є найбільш недофінансованими в області, проте ситуація стає настільки критичною, що лікарі готові просто зачинити медичний заклад.

Нещодавно, з державного бюджету надійшла дотація, що дозволить виплатити медикам частину грошей. Проте цих грошей мало. Керівник обласного департаменту фінансів Лідія Біляк каже: 

 

Обсяг такої дотації складав 602 мільйони гривень. Але, порівняно з фактичними видатками минулого року, потрібно було додати ще 25%. Були залучені всі власні ресурси місцевих бюджетів  – і перевиконання, і спрямування вільного залишку, і економія бюджетних коштів, однак на сьогодні ми маємо незабезпеченість заробітної плати у бюджетній сфері і видатків на енергоносії саме по цих двох галузях основних у сумі 98 мільйонів,” – коментує пані Лідія Біляк.

Заступник голови ОДА Світлана Богатирчук-Кривко говорить, що саме оптимізація Мізоцького відділення стала тут ключовим моментом і Здолбунівщина завдяки тому, що зменшила чисельність працівників суттєво знизила витрати власного районного бюджету й отримала відсотково значно більшу частину дотації:

 

Якщо не проведена додаткова оптимізація – це навантаження саме на місцевий бюджет. Сарненський район (не проводив закриття відділень- ред) вже виділив з районного бюджету 12 мільйонів і просять додатково,” – коментує пані Світлана.

Якби не проводилось закриття відділення у Мізочі, на зарплату потрібно було б додатково що найменше
1 500 000 грн. Та на жаль, коштів дотації навіть після болісної оптимізації не вистачає на покриття витрат на зарплатню медикам Здолбунівської ЦРЛ у грудні. Працівники очікують “вимушених відпусток”. Як йти відпочивати в ті моменти коли маса травм, операцій і переповнені відділення – віри не ймуть:

Такого в нас ще ніколи не було. Медицину відкинули на останній план. 1 800 000 гривень нам потрібно лише на зарплату до кінця року. А в цілому на Здолбунівську ЦРЛ по видатках не вистачає щонайменше 8 000 000 гривень. Є припущення, що можливо нас відправлять у вимушену відпустку. Грошей на сьогоднішній день – 0,”- коментує головний бухгалтер ЦРЛ Олена Романчук – Куца.

Натомість влада Здолбунівщини вперто чекає субвенції з Державного бюджету. Коштів з районного бюджету виділяти, ймовірно, не вважає за необхідність. Про те, що це не їх повноваження говорить заступник голови Здолбунівської районної ради Олександр Бухало:

 

Видатки на оплату праці здійснюються за рахунок Державного бюджету. Виплата ЗП працівникам закладів охорони здоров’я не віднесена до повноважень місцевих рад. На даний час очікується надходження медичної субвенції,- коментує заступник голови районної ради, член госпітальної ради Олександр Бухало.

Проте, так чомусь не вирішують нагальну потребу у сусідніх районах. Вони збалансовують витрати на функціонування закладів з районного бюджету. Здолбунівщина витратила цьогоріч 27 тисяч, коли інші вважають це однією з нагальних потреб і виділяють мільйони гривень :

 

Медичні працівники постійно звертаються до головного лікаря закладу Владислава Сухляка, аби той “достукався” до чиновників:

 

“Я подав запит і виявилось, що ми чи не на останньому місці щодо підтримкою влади районного комунального закладу ЦРЛ. В свою чергу я прошу лікарів зрозуміти ситуацію. Постійно заспокоюю. Як депутат обласної ради звертаюсь до розпорядників обласним бюджетом, пояснюю які кроки ми вже зробили щоб хоч десь якось більше отримати з інших бюджетів. Мені надзвичайно складно бути винним у всіх проблемах лікарні і я хочу нагадати, що влада зобов’язана чути людей,” – коментує Владислав Сухляк.

В якому обсязі прийде фінансування з Держ. бюджету наразі не відомо. Як і чи прийде взагалі. Керівництво області наголошує на необхідності проведення децентралізації в районі а також оптимізації витрат. Чи будуть чекати терпеливо медики хоч якихось кроків від очільників району, теж важко сказати. Адже постійні утиски й нерозуміння їх проблем уривають терпець…

Фото з ФБ та Рівне Вечірнє.