Ольга Ферар планує поширювати позитивний досвід на інші міста Рівненщини. 

Наприкінці лютого Дубенська міськрада, що на Рівненщині, прийняла проект рішення, завдяки якому діяльність місцевих комунальних підприємств стане прозорішою. Тепер на сайті міськради зобов`язані оприлюднювати фінансову звітність місцевих комунальних підприємств, їхні статути, аудиторські висновки щодо їхньої діяльності, копії угоди та інформацію про закупівлі, – повідомляє сайт “4 влада” з посиланням на Інститут масової інформації.

Раніше подібне рішення прийняла інша міськрада Рівненщини – Здолбунівська. Тут перелік інформації ще повніший: оприлюднювати зобов`язані і декларації керівників. Усе це – завдяки ініціативі місцевої журналістки.

В обох випадках ініціаторкою та лобістом цих рішень стала здолбунівська журналістка Ольга Ферар. Чому вона цим зацікавилася, журналістка розповіла представниці ІМІ в Рівненській області.

Почалося все з того, що Ольга працювала над розслідуванням про відшкодування коштів з міської ради перевізнику за пільговиків у Здолбунові, на міському маршруті. Направила лист електронкою і отримала відмову у наданні документів.

– Тоді я поскаржилась Уповноваженому з прав людини але паралельно вирішила, що у моєму місті не повинно бути перешкоджання будь кому у доступі до використання бюджетних коштів, тим паче комунальними підприємствами, – розповдіає журналістка.

– Я випадково побачила, що у Рівному активісти домагаються прозорості від комунальників. Попросила проект рішення і його переписала під свою міську раду. Після всіх комісій міська рада запропонувала альтернативний, де зазначалось аби КП звітували у себе на сайтах, а не міської ради. Але мені вдалось виступити перед депутатами і пояснити в чому різниця, чому це набагато складніше процедурно. Розповіла про перешкоджання і депутати підтримали проект, який подала до міської ради я.

В Дубно ситуація ще цікавіша, – додає Ольга Ферар. – Місцевий депутат «підгледів» у мене на сторінці, коли я постила всю цю історію про міську раду свою у ФБ і про цей проект. Попросив мій, я йому кинула, він трохи підкоригував і подав у свою раду.

– Потім тримав мене в курсі. Я побачила, що там щось таке дивне відбувається, декілька разів не включали в порядок денний і тому поїхала в Дубно. Спочатку вони пропонували, як в Здолбунові – на власних сайтах. Згодом підтримали проект, але додали там уточнення до сум укладених договорів. Але все одно перелік інформації дуже вагомий і значно полегшить роботу журналістам.

Тож наразі Здолбунів та Дубно обігнали за впровадженням відкритості комунальних підприємств навіть Рівне. Попри те, що саме обласні центри, як планувалося, мали стати першопроходцями у цій темі.

Ольга Ферар дізналася про таку ініціативу від голови ГО «Центр суспільних дій» СІВІТАС», рівнянина Володимира Зиля. Він у минулому був депутатом Рівнеради.

Його організація ще з літа 2016-го року, в межах проекту «Центру Політичних Студій та Аналітики» намагається робити діяльність комунальних підприємств у Рівному прозорішою (проект «Центру Політичних Студій та Аналітики» працював в усіх обласних центрах Західної України – авт.).

У вересні розробили проект рішення Рівненської міськради про публічність комунальних підприємств. Проте місцеві депутати не поспішають його приймати.

– У вересні-листопаді я представляв цей проект рішення на комісіях міської ради, – розповідає Володимир Зиль. – Проект рішення потрапив на сесію у листопаді, але його «перенесли». Але терміну перенесення не вказали, тож перенесли його «в нікуди». Фактично його відправили в архів, Запустити процедуру по-новому обіцяв [депутат Рівнеради] Микола Бляшин, він суттєво доопрацював проект рішення.

Складається враження, що в Рівному просто немає політичної волі поки що прийняти таке рішення, – додає Володимир Зиль. – В Чернівцях подібний проект вже проголосований. Так само в Івано-Франківську, Луцьку, Львові та Хмельницькому.

А Ольга Ферар розповідає, що планує передати ініціативу прийняття подібного проекту рішення у наступні міста Рівненщини, зокрема – в Острог.